kgk
25 دی 1401 - 23:25

رخت سفید برف بر تن کرمانشاه نشست/راه دسترسی به ۸۰۰ روستا مسدود شد

کرمانشاه- ورود سامانه بارشی به جو منطقه و بارش رحمت الهی برف در غرب کشور رخت سفید بر استان کرمانشاه پوشانده و بر اثر بارش سنگین برف راه بیش از ۸۰۰ روستا در استان کرمانشاه مسدود شد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: استان کرمانشاه با مرکزیت کلانشهر کرمانشاه از استان‌های غربی به‌شمار می‌آید که از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود و ۲ میلیون نفر جمعیت در ۱۴ شهرستان، ۳۴ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد که ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان ساکن هستند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می‌کنند.

با توجه به سامانه بارشی مستقر بر جو منطقه، از بعد از ظهر جمعه تا به امروز سبب بارش باران و برف در استان کرمانشاه شد و بارش برف در برخی مناطق و گردنه‌های برفگیر از شهرستان‌های پاوه و سنقر و کلیایی به یک متر رسید؛ در پی این بارش‌ها اکثر محورهای مواصلاتی کرمانشاه برفی شدو مسئولین اجرایی استان از فرمانداران تا مدیریت بحران و پلیس راه، راهداری، هلال احمر و نیروهای امدادی استان کرمانشاه را پای کار آورد تا شیرینی بارش رحمت الهی برف به کام مردم دیار کرمانشاه شیرین‌تر شود.

در پی بارش برف سنگین و کولاک در اکثر مناطق استان کرمانشاه مسیر بسیاری از محورهای روستایی مسدود شد.

بسیاری از گردنه‌های برفگیر استان کرمانشاه در اثر لغزندگی جاده و یخ زدگی و حجم سنگین برف دچار ترافیک شد و بسیاری از خودروها در برف زمین‌گیر شدند که با تلاش نیروهای راهداری و هلال احمر و پلیس راه و نیروهای امدادی به افراد گرفتار در برف و کولاک کمک‌رسانی شد.

روز پنجشنبه هفته گذشته هواشناسی کرمانشاه با اعلام هشدار سطح نارنجی در استان کرمانشاه به دستگاه‌های اجرایی برای آمادگی هشدار داد.

اعلام هشدار سطح نارنجی برای کرمانشاه / باران و برف پیش بینی می‌شود

فیروز دولتشاهی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به ورود سامانه بارشی به جو منطقه، بر اساس بررسی آخرین نقشه‌های هواشناسی هشدار سطح نارنجی برای استان کرمانشاه اعلام می‌کنیم.

وی افزود: شروع فعالیت این سامانه در استان کرمانشاه پیش از ظهر روز شنبه ۲۴ دی ما است و پیش بینی می‌شود تا بعدازظهر یکشنبه ۲۵ دی ماه ادامه داشته باشد.

رخت سفید برف بر تن کرمانشاه نشست/راه دسترسی به ۸۰۰ روستا مسدود شد

مدیرکل هواشناسی کرمانشاه نوع مخاطره پیش بینی شده در این ناپایداری جوی بارش باران و برف دانست و تصریح کرد: بر اساس پیش بینی‌ها بارش باران در کل استان کرمانشاه به خصوص نیمه جنوبی شامل شهرستان‌های گیلانغرب، اسلام آبادغرب، دالاهو، کرمانشاه، کنگاور، هرسین و صحنه خواهد بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: بارش برف نیز برای اغلب مناطق شهرستان‌های کنگاور، سنقر، اسلام آباد غرب، دالاهو، کرمانشاه، صحنه و هرسین پیش بینی شده است.

دولتشاهی لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید و اختلال در تردد به ویژه در گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال تأخیر یا لغو پرواز، افزایش مصرف حامل‌های انرژی به ویژه گاز را اثر این مخاطره جوی عنوان کرد.

وی با توصیه نسبت به احتیاط در رانندگی، پرهیز از سفرهای غیر ضرور، پرهیز یا احتیاط در کوه‌نوردی، همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی هنگام سفر، آمادگی ادارات و ارگان‌های امدادی، نسبت به مدیریت مصرف انرژی هشدار داد.

آغاز بارش برف در کرمانشاه

همزمان با ورود سامانه بارشی به جو استان کرمانشاه، از صبح شنبه بارش برف در شهر کرمانشاه آغاز شد؛ که همزمان با آغاز بارش‌ها راهداری، هلال احمر و پلیس راه از آمادگی مجموعه‌های خود برای عبور از این ناپایداری جوی خبر دادند.

اما مصرف گاز که این روزها در کشور یک مقوله حساس به حساب می‌آید در کرمانشاه روزانه رکوردهای جدیدی را به ثبت می‌رساند.

روز گذشته بر اساس اعلام شرکت گاز استان کرمانشاه اعلام شد که مصرف گار در حوزه خانگی در استان کرمانشاه از میانگین کشوری بالاتر است و ممکن است این مصرف بالا در آینده زمستانی کرمانشاه مشکل ساز شود.

بارش برف اما در ۹ شهرستان استان کرمانشاه در روز گذشته مدارس نوبت ظهر را به تعطیلی کشاند تا زمستان چهره واقعی خود را نشان دهد.

پلیس راه با اعلام اینکه هیچکدام از مسیرهای اصلی بسته نیست، همچنان بر توقف ترددهای غیرضروری تاکید و داشتن زنجیرچرخ را شرط تردد در جاده‌های استان کرمانشاه اعلام می‌کند.

شهر کرمانشاه که برای دقایقی برف و کولاک سراسر آن را فرا می‌گیرد با تلاش مجموعه مدیریت شهری کرمانشاه همه مسیرهایش باز می‌شود.

اما بر اساس پیش بینی‌های انجام گرفته و تحلیل آخرین نقشه‌های هواشناسی از شب گذشته بارش برف به صورت سنگین در استان کرمانشاه آغاز شد.

همچنین مصرف بالای گاز ادارات و مدارس کرمانشاه را برای روز یکشنبه به تعطیلی کشاند.

بیش ۹۱ محور روستایی در کرمانشاه مسدود است / بسته شدن راه دسترسی به بیش از ۸۰۰ روستا

صبح یکشنبه اما بر اساس اعلام مدیرکل مدیریت بحران استاندری کرمانشاه مسدود شدن ۹۱ محور روستایی در استان کرمانشاه در پی بارش برف خبر داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به بارش سنگین برف در شب گذشته، هیچ محور مواصلاتی اصلی در استان کرمانشاه بسته نشده است.

رخت سفید برف بر تن کرمانشاه نشست/راه دسترسی به ۸۰۰ روستا مسدود شد

افشین یگانه با اشاره به مسدود شدن ۹۱ محور روستایی در استان کرمانشاه در پی بارش برف، افزود: بر همین اساس راه دسترسی به بیش از ۸۰۰ روستا در کرمانشاه مسدود است که راهداران در تلاش هستند این راه‌ها نیز باز شوند.

راه‌های اصلی کرمانشاه همگی باز هستند

افشین یگانه در واپسین ساعات یکشنبه در گفتگو با خبرنگار مهر از بازگشایی تمامی راه‌های مواصلاتی استان کرمانشاه خبر داد و اظهار کرد: با وجود بارش برف در اکثر نقاط استان کرمانشاه راه‌های اصلی باز و بخشی از ۹۱ محور روستایی که به سمت دهستان‌ها می‌روند بازگشایی و تعدادی دیگر توسط نیروهای امدادی و راهداری درحال بازگشایی هستند.

وی خاطر نشان کرد: توده هوای وارده شده به استان از ظهر امروز به تدریج از استان درحال خارج شدن است و اما در برخی از روستاها همچنان راه‌ها مسدود هستند که با تلاش نیروهای امدادی و راهداری از شب گذشته فعالیت بازگشایی و برف روبی جاده‌ها شروع شده و امشب نیز ادامه خواهد داشت.

یگانه در خصوص گازرسانی در استان کرمانشاه، افزود: در این استان تا به این لحظه با وجود افزایش مصرف، در وضعیت مناسبی قرار داشته و از همشهریان تقاضا می‌شود که در صرفه جویی و مصرف بهینه گاز همکاری لازم داشته باشند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه با اشاره به وضعیت بحرانی برخی از مناطق و استان‌های کشور، تصریح کرد: بر اساس وضعیت بحرانی سوخت در استان‌های شرق و شمال شرقی کشور همراهی بیشتر مردم را در صرفه جویی می‌طلبیم و توصیه می‌شود که دمای منازل را بین ۱۸ تا ۲۱ درجه نگه‌دارند تا به هموطنان خود در سایر کمک شود.

ثبت رکورد جدید مصرف گاز در کرمانشاه

ناصر حسینی سرپرست شرکت گاز کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره با اشاره به ثبت رکورد جدید مصرف گاز در استان کرمانشاه، اظهار کرد: طبق بررسی‌های انجام شده طی ۲۴ ساعت گذشته میزان ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب در بخش خانگی، دولتی و تجاری گاز در استان به مصرف رسیده است.

وی به روند افزایشی مصرف گاز در استان کرمانشاه نسبت به دوره‌های گذشته، افزود: از مجموع کل مصرف گاز در این استان طی ۲۴ گذشته میزان ۴۰۰ هزار متر مکعب افزایش مصرف گاز به ثبت رسیده است.

سرپرست شرکت گاز در استان کرمانشاه تصریح کرد: در مصارف بخش خانگی استان کرمانشاه فعلاً قطعی نخواهیم داشت و توصیه داریم که در راستای مصرف صحیح و بهینه‌ترگاز تلاش کنند اما در صورتی که مصارف خانگی به بیش از حد مجاز برسد و با شرایط بحرانی رو به رو شویم منازل پرمصرف شناسایی و برخورد لازم با آنها انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ادارات استان کرمانشاه به صورت روزانه مورد پایش قرار می‌گیرند، عنوان کرد: در این پایش ادارات موظف‌اند که دمای ۱۸ درجه را رعایت و در ایام تعطیل نیز سیستم‌های گرمایشی باید خاموش باشد.

انجام بیش از ۱۴ هزار پایش مصرف گاز در کرمانشاه

حسینی به انجام بیش از ۱۴ هزار پایش در استان کرمانشاه تاکید کرد و ادامه داد: با توجه به بازدیدهایی که امروز از برخی ادارات صورت گرفت برخی از آنها به دلیل عدم رعایت اخطار گرفته و در صورت تکرار گاز مورد استفاده آنها قطع خواهند شد اما به طور کلی تاکنون بیش از ۷۰ اداره به دلیل عدم رعایت گاز آنها قطع شده است.

رخت سفید برف بر تن کرمانشاه نشست/راه دسترسی به ۸۰۰ روستا مسدود شد

سرپرست شرکت گاز استان کرمانشاه عنوان کرد: از مجموع کل گاز مصرفی در استان کرمانشاه تنها حدود ۱.۵ میلیون مترمکعب در بخش اداری و تجاری است و بیش از ۱۳ میلیون مترمکعب آن مربوط به بخش خانگی است.

حسینی در پایان با تاکید بر لزوم رعایت شهروندان در مصرف گاز، گفت: توصیه می‌شود برای کاهش مصرف گاز در استان کرمانشاه و جلوگیری از قطعی وسایل گرمایشی اضافه در منازل خاموش و دمای منازل حداکثر ۲۱ درجه لحاظ شود چرا که با صرفه‌جویی ختی یک درجه‌ای دمای هوا ۶ درصد صرفه جویی در سوخت و انرژی خواهیم داشت.

۲۷۴۵ کیلومتر برف روبی و ۱۳۶۱ تن شن پاشی در کرمانشاه

فریبرز کرمی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با تلاش نیروهای راهداری هم اکنون تمامی محورهای مواصلاتی استان کرمانشاه باز بوده و مشکلی در تردد وسایل نقلیه وجود ندارد.

وی افزود: درپی بارش‌های اخیر تمام نیروهای راهداری با تمام ماشین آلات در حالت آماده باش قرار گرفتند تا در زمان مورد نیاز به به مردم خدمت رسانی کنند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه تصریح کرد: طی شبانه روز گذشته ۲ هزار و ۷۴۵ کیلومتر عملیات برف روبی و یک هزار و ۳۶۱ تن شن و نمک پاشی صورت گرفته است.

جاده‌های روستایی بسته شده به زودی بازگشایی می‌شود

کرمی با اشاره به مسدود بودن تعدادی از راه‌های روستایی، گفت: با عبور سامانه بارشی از جو استان و پایداری شرایط سایر محورهایی که با مشکل مواجه اند نیز بازگشایی خواهند شد.

وی خاطر نشان کرد: مردم حتماً قبل از سفر با سامانه ۱۴۱ مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه تماس گرفته و از آخرین وضعیت راه‌ها مطلع شوند.

بهره‌مندی ۸۵ نفر از خدمات هلال احمر کرمانشاه

محمدباقر محمدی مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بارش برف طی شبانه روز گذشته در استان کرمانشاه آغاز شد، که نیروهای هلال احمر در ۱۲ مأموریت شرکت کردند.

وی افزود: از مجموع ۱۲ مورد هفت مورد مربوط به حوادث جاده‌ای و پنج مورد مربوط به برف و کولاک بوده است.

رخت سفید برف بر تن کرمانشاه نشست/راه دسترسی به ۸۰۰ روستا مسدود شد

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه تصریح کرد: همچنین به پنج مادر باردار در شبانه روز گذشته با همکاری اورژانس انجام گرفت و بیش از ۲۵ اسکان اضطراری صورت گرفته و ۸۵ نفر از خدمات امدادی بهره‌مند شدند.

محمدی خاطر نشان کرد: تمام شعب جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه در آمادگی کامل قرار دارند و هموطنان چنانچه احتیاج به کمک داشتند می‌توانند با شماره ۱۱۲ تماس حاصل کنند.

خروج سامانه بارشی از کرمانشاه / هوای کرمانشاه سردتر می‌شود

فیروز دولتشاهی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بر اساس بررسی آخرین نقشه‌های هواشناسی، از بعد از ظهر امروز شاهد خروج سامانه بارشی از جو استان کرمانشاه خواهیم بود.

وی با اشاره به ورود موج دیگری از روز دوشنبه به جو استان کرمانشاه، افزود: ابرناکی آسمان، تشکیل مه صبحگاهی در پاره‌ای نقاط و احتمال بارش خفیف و پراکنده عمدتاً در نواحی جنوبی استان کرمانشاه از مهمترین پدیده‌های جوی قابل انتظار خواهند بود.

رخت سفید برف بر تن کرمانشاه نشست/راه دسترسی به ۸۰۰ روستا مسدود شد

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه تصریح کرد: به دنبال این وضعیت از روز سه شنبه تا پایان هفته جاری به دلیل جریان‌های شمالی و استقرار شرایط نسبتاً پایدار، به استثنای مه صبحگاهی، ماندگاری هوای سرد وکاهش دمای شبانه، پدیده جوی دیگری برای سطح استان پیش بینی نمی‌گردد.

دولتشاهی همچنین خاطرنشان کرد: ۱۰ شهر استان کرمانشاه در شب گذشته دمای زیر صفر درجه را تجربه کردند.

وی ادامه داد: سنقر کلیایی با ثبت دمای منفی ۲ درجه سردترین نقطه استان کرمانشاه بود و شهر کرمانشاه در سردترین حالت شب گذشته دمای ۰ درجه سانتی گراد را تجربه کرده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 979414